هلیکوباکتر چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که معده را عفونی می کند. عفونت هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) زمانی رخ می دهد که باکتری هلیکوباکتر پیلوری معده شما را آلوده کند. این عفونت می تواند به بافت معده و قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) آسیب برساند. این آسیب می تواند باعث قرمزی و بروز درد (التهاب) شود. این شرایط در برخی موارد می تواند باعث ایجاد زخم های دردناکی به نام زخم معده در دستگاه گوارش فوقانی شود. در واقع یکی از علل شایع زخم معده (زخم معده) است. زخم معده زخمی است که در پوشش معده (زخم معده) یا قسمت اول روده کوچک (زخم اثنی عشر) قرار دارد.

این عفونت معمولاً در دوران کودکی به فرد منتقل می شود. عفونت هلیکوباکتر پیلوری شایع است و ممکن است در بیش از نیمی از مردم جهان وجود داشته باشد. اکثر مردم متوجه نمی شوند که به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند زیرا هرگز در نتیجه آن بیمار نمی شوند، زخم نخواهند داشت یا علائمی از خود نشان نمی دهند، اما عامل اصلی ایجاد زخم است. اگر علائم و نشانه های زخم گوارشی در شما ایجاد شود، احتمالاً پزشک شما را برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری آزمایش خواهد کرد.

هلیکوباکتر پیلوری پوششی از معده را مورد حمله قرار می دهد که از معده محافظت می کند. این باکتری آنزیمی به نام اوره آز urease تولید می کند. این آنزیم باعث می شود از مقدار اسیدی بودن اسیدهای معده شما کاسته شود (آنها را خنثی می کند). این باعث ضعیف شدن پوشش معده می شود. سلول های معده بیشتر در معرض خطر آسیب دیدن توسط اسید و پپسین pepsin، مایعات گوارشی قوی، قرار دارند. که می تواند منجر به بروز زخم در معده یا دوازدهه شود. باکتری هلیکوباکتر پیلوری بعلاوه می تواند به سلول های معده بچسبد. معده شما نمی تواند به خوبی از خود محافظت کند. آن ناحیه قرمز و متورم (ملتهب) می شود. هلیکوباکتر پیلوری همچنین می تواند معده را وادار به ساخت اسید بیشتر کند. کارشناسان امر سلامت به طور کامل نمی دانند که چگونه این اتفاق رخ می دهد.

هیلوباکتر پیلوری

هیلوباکتر پیلوری

علائم و نشانه های عفونت اچ پیلوری

اکثر افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری سال ها بدون اینکه بدانند این باکتری را دارند بدون هیچ علامتی زندگی می کنند و ممکن است هرگز هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشند. مشخص نیست چرا بسیاری از افراد علائم ندارند. اما برخی از افراد ممکن است با مقاومت بیشتر در برابر اثرات مضر هلیکوباکتر پیلوری متولد شوند.

ممکن است در معده یا قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) دچار زخم یا زخم معده شوید. علائم زخم ممکن است شامل درد شکم یا سوزش معده باشند که می تواند:

 • دردی کسل کننده باشد که از بین نمی رود.
 • 2 تا 3 ساعت بعد از غذا خوردن اتفاق بیفتد.
 • چند روز یا هفته بیاید و برود.
 • در نیمه شب زمانی که معده شما خالی است اتفاق بیفتد.
 • هنگامی که غذا می خورید یا داروهایی مصرف می کنید که سطح اسید معده شما را کاهش می دهند (ضد اسیدها) از بین برود.

برخی اوقات زمانی که علائم یا نشانه هایی همراه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری رخ می دهند، معمولاً با گاستریت یا زخم معده ارتباط دارند (قرمزی و تورم (التهاب) در پوشش معده) و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها
 • آروغ زدن مکرر
 • نفخ
 • کاهش وزن ناخواسته
 • عدم احساس گرسنگی
 • استفراغ
هیلوباکتر پیلوری

هیلوباکتر پیلوری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

علائم زخم ممکن است شبیه سایر مشکلات سلامتی باشد. در صورت مشاهده علائم و نشانه هایی که ممکن است گاستریت یا زخم معده باشد، از پزشک خود نوبت ویزیت بگیرید. در صورت داشتن موارد زیر فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:

 • درد شدید یا مداوم معده (شکم) که ممکن است شما را از خواب بیدار کند.
 • مدفوع خونی یا قیری سیاه رنگ
 • استفراغ خونی یا سیاه یا استفراغی که شبیه تفاله قهوه است.

علل ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری

کارشناسان امر سلامت هنوز به طور قطع نمی دانند که عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه گسترش می یابد. آنها معتقدند که این میکروب ها می توانند از طریق دهان از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، مانند بوسیدن.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری زمانی رخ می دهد که باکتری هلیکوباکتر پیلوری معده را عفونی کند. باکتری هلیکوباکتر پیلوری معمولاً از طریق تماس مستقیم با بزاق، استفراغ یا مدفوع، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. هلیکوباکتر پیلوری بعلاوه ممکن است از طریق غذا یا آب آلوده منتقل شود. همچنین اگر غذاهایی را بخورید که تمیز یا پخته نشده باشند، این اتفاق ممکن است رخ دهد. راه دقیقی که باکتری هلیکوباکتر پیلوری باعث گاستریت یا زخم معده در برخی افراد می شود هنوز ناشناخته است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تشخیص و درمان و پیشگیری از دیابت

عوامل خطر

افراد اغلب در دوران کودکی به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا می شوند. عوامل خطر عفونت هلیکوباکتر پیلوری با شرایط زندگی در دوران کودکی مرتبط است، مانند:

 • زندگی در شرایط شلوغ. زندگی در خانه با افراد زیادی می تواند خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری را افزایش دهد.
 • زندگی بدون منبع مطمئن آب تمیز. دسترسی به یک منبع مطمئن آب تمیز و جاری، به کاهش خطر ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری کمک می کند.
 • زندگی در یک کشور در حال توسعه. افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری قرار دارند. ممکن است علت این باشد که شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی ممکن است در کشورهای در حال توسعه متداول تر باشد.
 • زندگی با فردی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارد. اگر با فردی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارد زندگی می کنید، احتمال ابتلای شما به عفونت هلیکوباکتر پیلوری بیشتر است.
 • سن شما. بیش از نیمی از افراد مبتلا به این باکتری در ایالات متحده بالای 50 سال سن دارند.
 • نژاد یا قومیت شما. تقریبا نیمی از آمریکایی های آفریقایی تبار این باکتری را دارند. برای افرادی که از کشورهای در حال توسعه به ایالات متحده می آیند، حداقل 50 درصد از لاتین تبارها و 50 درصد از مردم اروپای شرقی به هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند.

اکثر افراد ابتدا در کودکی به این باکتری مبتلا می شوند، اما افراد بزرگسال نیز می توانند به آن مبتلا شوند.

هیلوباکتر پیلوری

هیلوباکتر پیلوری

عوارض ابتلا به عفونت اچ پیلوری

عوارض مرتبط با عفونت هلیکوباکتر پیلوری عبارتند از:

 • زخم ها. هلیکوباکتر پیلوری می تواند به پوشش محافظ معده و روده کوچک آسیب برساند. این می تواند به اسید معده اجازه دهد تا یک زخم باز (به نام زخم معده) ایجاد کند. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری دچار زخم می شوند. این زخم ها در دستگاه گوارش فوقانی ایجاد می شوند. همچنین می تواند مشکلات دیگری بوجود بیاورند، مانند خونریزی، زمانی که رگ خونی فرسوده شده است؛ یک حفره یا سوراخ در دیواره معده؛ انسداد، زمانی که زخم در نقطه ای بوجود آمده است که مانع خروج غذا از معده می شود.
 • التهاب پوشش معده. عفونت هلیکوباکتر پیلوری می تواند معده را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تحریک و تورم (گاستریت) شود.
 • سرطان معده. عفونت هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر قوی برای انواع خاصی از سرطان معده است.

جلوگیری از ابتلا به ویروس هلیکوباکتر پیلوری

در مناطقی از جهان که عفونت هلیکوباکتر پیلوری و عوارض آن شایع است، پزشکان متخصص، گاهی افراد سالم را برای هلیکوباکتر پیلوری آزمایش می کنند. اینکه آیا زمانی که هیچ علامت یا نشانه ای از عفونت پیلوری ندارید، انجام آزمایش برای H پیلوری مفید است یا خیر، در بین متخصصان بحث برانگیز است.

اگر نگران عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستید یا فکر می کنید ممکن است در معرض خطر بالای سرطان معده قرار داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا ممکن است آزمایش هلیکوباکتر پیلوری برای شما مفید باشد یا خیر.

کارشناسان امر سلامت به طور قطع نمی دانند که باکتری چگونه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. اما داشتن عادات بهداشتی خوب می تواند به حفظ امنیت شما کمک کند. این عادات عبارتند از:

 • شستن دست ها با آب و صابون. انجام این کار بعد از استفاده از توالت و قبل از غذا خوردن بسیار مهم است.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام غذاهایی که می خورید تمیز و ایمن پخته شده اند.
 • اطمینان حاصل کنید که آب آشامیدنی شما سالم و تمیز است.

تشخیص

پزشک معالج شما، وضعیت سلامتی گذشته شما را بررسی خواهد کرد و معاینه فیزیکی را برای شما انجام خواهد داد. برای تعیین اینکه آیا عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارید یا خیر، همچنین ممکن است از چندین آزمایش و روش استفاده کند. آزمایش برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) مهم است.

در آزمایشات خون، سلول های مبارزه کننده با عفونت (آنتی بادی) بررسی می شوند، به این معنی که شما این باکتری را دارید.

تکرار آزمایش بعد از درمان، برای اطمینان از ناپدید شدن هلیکوباکتر پیلوری نیز مهم است. آزمایشات ممکن است با استفاده از نمونه مدفوع، از طریق آزمایش تنفس و معاینه آندوسکوپی فوقانی انجام شوند.

آزمایش های مدفوع

 • آزمایش آنتی ژن مدفوع. این متداول ترین آزمایش مدفوع برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری است. این آزمایش، پروتئین (آنتی ژن) مرتبط با عفونت هلیکوباکتر پیلوری در مدفوع را جستجو می کند.
 • آزمایش PCR مدفوع. یک تست آزمایشگاهی به نام آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز مدفوع (PCR) می تواند عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در مدفوع تشخیص دهد. این آزمایش همچنین می تواند جهش هایی را شناسایی کند که ممکن است به آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان هلیکوباکتر پیلوری مقاوم باشند. با این حال، این تست گران تر از آزمایش آنتی ژن مدفوع است و ممکن است در همه مراکز پزشکی در دسترس نباشد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیورتیکولیت و آنچه باید در مورد آن بدانید!

در آزمایش مدفوع هر گونه باکتری غیر طبیعی در دستگاه گوارش که ممکن است باعث بروز اسهال و سایر مشکلات شوند بررسی می شوند. یک نمونه مدفوع کوچک جمع آوری شده و برای آزمایشگاه ارسال می شود. در 2 یا 3 روز، آزمایش نشان می دهد که آیا باکتری غیر طبیعی وجود دارد یا خیر.

تست تنفس

در طول تست تنفس- که تست تنفس اوره نامیده می شود- بیمار یک قرص، مایع یا پودینگ را می بلعد که حاوی مولکول های کربن برچسب گذاری شده است. اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشید، زمانی که محلول با هلیکوباکتر پیلوری در معده شما تماس پیدا می کند، کربن آزاد می شود. تست های تنفسی می‌توانند بررسی کنند که آیا کربن وجود دارد یا خیر. اگر کربن یافت شود به این معنی است که هلیکوباکتر پیلوری آنزیم اوره آز را ساخته است. این آنزیم اسیدهای معده شما را کمتر اسیدی می کند (آنها را خنثی می کند). پوشش مخاطی معده شما را ضعیف می کند.

از آنجا که بدن شما کربن را جذب می کند، هنگام بازدم آزاد می شود. برای اندازه گیری میزان کربن آزاد شده، درون یک کیسه فوت می کنید. یک دستگاه مخصوص مولکول های کربن را تشخیص می دهد. این تست برای افراد بزرگسال و کودکان بالای 6 سالی قابل استفاده است که برای انجام تست قادر به همکاری باشند.

تست دامنه

یک پزشک ممکن است آزمایشی انجام دهد که تحت عنوان معاینه آندوسکوپی فوقانی شناخته می شود. این آزمایش به پوشش لوله غذا (مری)، معده و اثنی عشر (اولین بخش روده کوچک شما) می پردازد. پزشک معالج شما ممکن است این تست را برای بررسی علائمی انجام دهد که ممکن است در اثر شرایطی مانند زخم معده یا ورم معده بوجود آمده باشند، که ممکن است ناشی از ویروس هلیکوباکتر پیلوری باشد.

برای این تست، دارویی به شما داده می شود تا به شما کمک کند آرام شوید. در طول تست، پزشک یک لوله بلند و انعطاف پذیر که یک دوربین کوچک (اندوسکوپ) به آن وصل شده است را از گلو و مری شما به سمت معده و قسمت اول روده (اثنی عشر) پایین می فرستد. این ابزار به پزشک شما اجازه می دهد تا هرگونه مشکل در دستگاه گوارش فوقانی شما را مشاهده کند. پزشک شما همچنین ممکن است نمونه های بافتی (بیوپسی) بگیرد. این نمونه ها از نظر عفونت هلیکوباکتر پیلوری بررسی می شوند.

از آنجا که این آزمایش تهاجمی تر از آزمایش تنفس یا مدفوع است، معمولاً برای تشخیص سایر مشکلات گوارشی همراه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری انجام می شود. پزشک ممکن است از این آزمایش برای آزمایش های اضافی و بررسی سایر شرایط گوارشی استفاده کند. آنها همچنین ممکن است از این آزمایش برای تعیین دقیق اینکه کدام آنتی بیوتیک برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری بهترین است، استفاده کنند، بخصوص اگر اولین آنتی بیوتیک امتحان شده، عفونت را از بین نبرده باشد.

بسته به آنچه در نخستین آندوسکوپی یافت می شود یا اینکه علائم پس از درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری ادامه دارند، این آزمایش ممکن است بعد از درمان تکرار شود.

ملاحظات آزمایشی

آنتی بیوتیک ها می توانند در دقت آزمایش اختلال ایجاد کنند. به طور کلی، در صورت امکان، آزمایش مجدد تنها بعد از قطع آنتی بیوتیک به مدت چهار هفته، انجام می شود.

داروهای سرکوب کننده اسید که تحت عنوان مهار کننده های پمپ پروتون (PPI ها) شناخته می شوند، و بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol) نیز می توانند در دقت این آزمایش ها اختلال ایجاد کنند. این احتمال وجود دارد که داروهای سرکوب کننده اسید معروف به مسدود کننده های هیستامین (H-2) نیز در دقت این آزمایش ها اختلال ایجاد کنند. بسته به داروهایی که مصرف می کنید، در صورت امکان باید تا دو هفته قبل از انجام آزمایش، مصرف آنها را قطع کنید. پزشک معالج شما دستورالعمل های خاصی در مورد داروهای شما به شما ارائه خواهد داد.

از همان تست هایی که برای تشخیص استفاده می شود، می توان برای تشخیص از بین رفتن عفونت هلیکوباکتر پیلوری نیز استفاده کرد. اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری قبلاً در شما تشخیص داده شده باشد، معمولاً حداقل چهار هفته پس از اتمام درمان آنتی بیوتیکی خود، برای تکرار این آزمایشات صبر خواهید کرد.

درمان ویروس اچ پیلوری

پزشک معالج شما، بر اساس موارد زیر، یک طرح مراقبتی برای شما ایجاد خواهد کرد:

 • سن، سلامت عمومی و سلامت شما در گذشته
 • میزان جدی بودن مورد شما
 • چقدر خوب از برخی داروها، درمان ها یا درمان ها استفاده می کنید
 • اگر انتظار می رود وضعیت شما بدتر شود.
 • کاری که دوست دارید انجام دهید.

پزشک معالج شما ممکن است از شما بخواهد که دارویی (آنتی بیوتیک ها) مصرف کنید که باکتری ها را از بین می برد. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولاً با حداقل دو آنتی بیوتیک مختلف به طور همزمان درمان می شوند. این درمان به جلوگیری از ایجاد مقاومت باکتریایی در برابر یک آنتی بیوتیک خاص کمک می کند. درمان همچنین ممکن است شامل داروهایی برای کمک به بهبود معده باشد، از جمله:

 • مهارکننده های پمپ پروتون (PPI ها). مهارکننده های پمپ پروتون به جلوگیری از تولید اسید معده کمک می کنند. آنها این کار را با متوقف کردن پمپ اسید معده انجام می دهند. برخی از نمونه های PPI ها عبارتند از: امپرازول omeprazole (Prilosec)، اسموپرازولesomeprazole  (Nexium)، لانسوپرازولlansoprazole  (Prevacid) و پانتوپرازولpantoprazole  (Protonix).
 • بیسموت ساب سالیسیلات Bismuth subsalicylate. این دارو که عموماً تحت عنوان تجاری Pepto-Bismol شناخته می شود، با پوشش دادن زخم و محافظت از آن در برابر اسید معده عمل می کند.
 • مسدود کننده های هیستامین Histamine (H-2) blockers. این داروها ماده ای به نام هیستامین را مسدود می کنند که باعث تولید اسید می شود. یک نمونه از این داروها سایمتیدین cimetidine (Tagamet HB) است. مسدود کننده های H2 فقط در صورتی برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری تجویز می شوند که PPI ها قابل استفاده نباشند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با دارو های فشار خون بالا

حداقل چهار هفته پس از آنکه درمان ارائه شد، آزمایش هلیکوباکتر پیلوری تکرار می شود. اگر آزمایش ها نشان دهند که درمان عفونت را از بین نبرده است، ممکن است به درمان بیشتر با ترکیب متفاوتی از آنتی بیوتیک ها نیاز داشته باشید.

هلیکوباکتر پیلوری در کودکان

هلیکوباکتر پیلوری یک علت بسیار شایع زخم معده و گاستریت در افراد بزرگسال است، اما می تواند و در کودکان نیز رخ دهد. اگر در کودک شما علائمی تشخیص داده شده اند که نشان دهنده گاستریت هستند، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. اگر برای کودک شما زخم معده یا گاستریت هلیکوباکتر پیلوری تشخیص داده شده است، در صورت بروز موارد زیر فوراً با پزشک تماس بگیرید، زیرا ممکن است علائم خونریزی دستگاه گوارش یا سوراخ شدن زخم باشند:

 • درد ناگهانی و تیز در ناحیه شکم
 • وجود خون در مدفوع یا مدفوع سیاه
 • استفراغ خونی یا استفراغی که شبیه تفاله قهوه است.

زندگی با هلیکوباکتر پیلوری

زمانی که مطمئن شدید که هلیکوباکتر پیلوری دارید، با پزشک معالج خود پیگیری کنید. او آزمایشاتی را برای اطمینان از حذف باکتری ها انجام خواهد داد.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

اگر علائم یا نشانه هایی دارید که نشان دهنده عارضه عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است شما را برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری آزمایش کند و تحت درمان قرار دهد، یا شما را به یک متخصص درمان بیماری های دستگاه گوارش (متخصص گوارش) ارجاع دهد.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید و اینکه چه انتظاراتی باید داشته باشید.

آنچه شما می توانید انجام دهید.

در زمان تعیین قرار ملاقات، از قبل بپرسید که آیا کاری وجود دارد که باید انجام دهید، مثلاً محدود کردن رژیم غذایی.

همچنین، تهیه فهرستی از پرسش ها برای مطرح کردن با پزشک معالج، ممکن است به شما کمک کند از زمان خود با پزشک خود نهایت بهره را ببرید. پرسش هایی که باید مطرح کنید ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • چگونه عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث بروز عوارضی شده است که من با آنها مواجه هستم؟
 • آیا هلیکوباکتر پیلوری می تواند باعث بوجود آمدن عوارض دیگری شود؟
 • من به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟
 • آیا این آزمایشات به آمادگی خاصی نیاز دارند؟
 • چه درمان هایی در دسترس هستند؟
 • چه درمان هایی را توصیه می کنید؟
 • چگونه می توان پی برد که آیا درمان مؤثر بوده است یا خیر؟

هر پرسش دیگری که در طول قرار ملاقات برای شما پیش می آید را مطرح کنید.

هیلوباکتر پیلوری

هیلوباکتر پیلوری

از پزشک خود چه انتظاری باید داشت؟

پزشک شما احتمالاً تعدادی پرسش از شما می پرسد، مانند:

 • آیا علائم شما مداوم بوده اند یا گاه به گاه؟
 • علائم شما چقدر شدید هستند؟
 • علائم شما از چه زمانی شروع شده اند؟
 • آیا چیزی آنها را بهتر یا بدتر می کند؟
 • آیا والدین یا خواهر و برادرهای شما تا به حال مشکلات مشابهی را تجربه کرده اند؟
 • چه داروها یا مکمل هایی را به طور منظم مصرف می کنید؟
 • آیا هیچ مسکن بدون نسخه ای مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین آی بی، سایرین) یا ناپروکسن سدیم (آلیو) مصرف می کنید؟

آماده بودن برای ارائه اطلاعات و پاسخ به پرسش ها، ممکن است زمان بیشتری برای پوشش سایر مواردی که می خواهید در مورد آنها صحبت کنید، فراهم کند.

نکات کلیدی

 • هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که معده شما را آلوده می کند.
 • معده و قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) را مورد حمله قرار می دهد. این می تواند باعث قرمزی و تورم (التهاب) شود.
 • بسیاری از افراد مبتلا به این باکتری هیچ علامتی نخواهند داشت.
 • این می تواند باعث ایجاد زخم های باز به نام زخم پپتیک در دستگاه گوارش فوقانی شما شود.
 • می تواند باعث سرطان معده شود.
 • ممکن است از طریق دهان، مانند بوسیدن، از فردی به فرد دیگر منتقل شود یا منتشر شود. همچنین ممکن است از طریق تماس مستقیم با استفراغ یا مدفوع منتقل شود.
 • داشتن عادات بهداشتی خوب می تواند به محافظت از شما کمک کند.
0/5 (0 نظر)