در این نوشته می خوانید:

سرطان پانکراس یا لوزالمعده چیست؟

پانکراس از دو نوع سلول تشکیل شده است که می توانند منجر به سرطان پانکراس شوند.

بیشتر سرطان های پانکراس (آدنوکارسینوم adenocarcinomas) در سلول هایی به نام سلول های برون ریز آغاز می شوند که مسئول تولید آنزیم هایی هستند که برای کمک به هضم پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها به داخل روده ترشح می شوند. سرطان هایی که کمتر شایع هستند (تومورهای عصبی غدد درون ریز) که از سلول های غدد درون ریز آغاز می شوند که هورمون هایی، شامل انسولین را تولید می کنند که فرآیندهای مختلف، از قند خون گرفته تا میزان اسید در معده، را تنظیم می کنند.

سرطان لوزالمعده چندان شایع نیست، اما از آنجا که اکثر این سرطان ها در زمان تشخیص در مراحل پیشرفته هستند، سومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است.

علائم سرطان پانکراس

علائم سرطان لوزالمعده ممکن است شامل یرقان، درد در قسمت بالای شکم که به پشت منعکس می شود، شروع غیرمنتظره دیابت، یک توده سفت در بالای شکم و همچنین علائم غیر اختصاصی مانند حالت تهوع، کاهش وزن، کاهش اشتها و گاهی اوقات افسردگی باشند. متأسفانه، علائم اولیه معمولاً مبهم و غیر اختصاصی هستند، با علائم مشهود- علائمی که ممکن است بیشتر باعث شوند که فرد به دنبال معاینه تخصصی باشد- اغلب تا زمانی که بیماری در مراحل پیشرفته نباشد، وجود ندارد.

علائم مکرر

تعدادی از علائم همراه با سرطان لوزالمعده وجود دارند، گرچه بسیاری از این علائم اغلب به دلیل شرایطی ایجاد می شوند که کمتر جدی هستند. این علائم هشدار دهنده بسته به اینکه سرطان در سر لوزالمعده یا بدنه و دم آن قرار گرفته باشد، می توانند متفاوت باشند.

زردی بدون درد (به اضافه تغییرات ادرار و مدفوع و خارش)

یرقان، تغییر رنگ پوست و سفیدی چشم به زردی، بیماری ناشی از تجمع بیلی روبین در پوست است و در زمان تشخیص در حدود 30 درصد از افراد وجود دارد. هنگامی که تومور پانکراس به طور جزئی یا کامل مجرای مشترک صفراوی (مجرایی که صفرا را از کبد به روده کوچک می برد) را مسدود می کند، بیلی روبین می تواند انباشته شود و در سرطان های سر لوزالمعده شایع تر است. در سرطان پانکراس، زردی معمولاً بدون درد است، برخلاف بسیاری از علل دیگر زردی (مانند هپاتیت یا سنگ کیسه صفرا) که اغلب با درد همراه است.

تجمع بیلی روبین همچنین می تواند باعث شود مدفوع کم رنگ و مانند خاک رس و همچنین ادرار تیره (همرنگ نوشابه) شود. مدفوع همچنین ممکن است بوی قوی و عجیبی داشته باشد.

خارش پوست (اغلب شدید) که اغلب با یک بیماری پوستی اشتباه گرفته می شود، نیز به دلیل انباشته شدن نمک های صفراوی در پوست ایجاد می شود.

زردی می تواند یکی از علائم اولیه سرطان های لوزالمعده در سر لوزالمعده به دلیل انسداد مجرای صفراوی باشد، اما ممکن است با سرطان های بزرگتر در دم یا بدنه پانکراس یا اگر این سرطان ها به کبد سرایت کنند (متاستازهای کبدی) نیز رخ دهد.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

درد شکم و کمر

درد در قسمت میانی تا بالای شکم که به پشت منعکس می شود یکی از علائم شایع سرطان لوزالمعده است که در زمان تشخیص در حدود 70 درصد افراد وجود دارد. درد بیشتر در تومورهای دم پانکراس شایع است. این درد اغلب سه تا چهار ساعت پس از صرف غذا یا هنگام دراز کشیدن بدتر می شود. در مقابل، درد اغلب زمانی کاهش می یابد که فرد بنشیند و به جلو خم شود.

اسهال

اسهال ممکن است به دلیل جذب ضعیف در روده ناشی از کمبود آنزیم های پانکراس که به هضم غذا کمک می کنند، رخ دهد. اسهال گاهی اوقات از علائم اولیه سرطان پانکراس است.

همچنین ممکن است مدفوع بوی بدی داشته باشد، کف آلود یا چرب به نظر برسد و شناور باشد، که گاهی شست و شوی آن را دشوار می کند.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده غیر معمول نیستند، گرچه اغلب در مراحل اولیه بیماری به اشتباه تشخیص داده می شوند. استفراغ شدید ممکن است نشانه انسداد در قسمت پایین معده (خروجی معده) یا قسمت بالای روده کوچک (اثنی عشر) به دلیل فشار ناشی از تومور باشد.

کاهش وزن ناخواسته

کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل اغلب نشانه این است که چیزی از نظر پزشکی اشتباه است.کاهش وزن ناخواسته همراه با کاهش اشتها می تواند یکی از اولین علائم سرطان پانکراس باشد. برخی از افراد بعلاوه ممکن است متوجه شوند که به سرعت احساس سیری می کنند، حتی زمانی که یک وعده غذایی کوچک می خورند.

تشخیص غیرمنتظره دیابت

شروع غیرمنتظره دیابت نوع 2 (مانند تشخیص در فردی که فاکتورهای خطر مانند اضافه وزن را ندارد) در افراد بالای 45 سال می تواند نشانه سرطان پانکراس باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که لوزالمعده به دلیل وجود تومور قادر به تولید انسولین کافی نیست.

لخته شدن خون

لخته شدن خون و سرطان می توانند دست به دست هم دهند، و گاهی اوقات یک لخته خون اولین نشانه بیماری است. با سرطان پانکراس، در طول زمان در تعدادی از نقاط بدن ممکن است لخته های خون ایجاد شوند (ترومبوفلبیت مهاجر). لخته های خون مکرر بدون علت واضح، نیاز به ارزیابی دارند.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

توده شکمی

برخی از افراد ممکن است متوجه یک توده سفت در بالای شکم شوند که در واقع کیسه صفرا است. ترکیبی از کیسه صفرا که می تواند احساس شود و زردی (اگر سنگ کیسه صفرا یا عفونت کیسه صفرا وجود نداشته باشد) به عنوان علامت Courvoisier شناخته می شوند. این یک شاخص بسیار قوی است که ممکن است سرطان پانکراس وجود داشته باشد.

افسردگی

مطمئناً تعجب آور نخواهد بود که پس از اطلاع از ابتلا به سرطان لوزالمعده افسرده شوید، اما پی برده ایم که گاهی اوقات افسردگی اولین علامت سرطان زمینه ای است. از آنجا که افسردگی اغلب قبل از تشخیص ایجاد می شود، تصور می شود که تغییرات بیوشیمیایی همراه با سرطان، به جای واکنش به پی بردن به وجود بیماری، علت اصلی آن باشند. بر اساس بررسی های انجام شده در سال 2017، شروع افسردگی قبل از تشخیص سرطان پانکراس بسیار شایع تر از برخی دیگر از سرطان ها است.

علائم غیر معمول

علائمی که غیر معمول هستند، اما گاهی اوقات برای سرطان لوزالمعده کلاسیک هستند، معمولاً زمانی که سرطان پیشرفته است، مشاهده می شوند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

بزرگ شدن غدد لنفاوی بالای ترقوه

ممکن است یک غده لنفاوی بزرگ (متورم) که درست بالای استخوان ترقوه در سمت چپ (غده بالای ترقوه) احساس شود. این غذه در اصطلاح پزشکی تحت عنوان غده Virchow نامیده می شود.

توده درپایین شکم

یک برجستگی یا توده که در ناف ظاهر می شود غیر معمول نیست و تحت عنوان ندول خواهر مری جوزف شناخته می شود.

سندرم های پارانئوپلاستیک

سندرم های پارانئوپلاستیک مجموعه ای از علائم هستند که به هورمون ها یا سایر موادی مربوط هستند که توسط سلول های سرطانی ترشح می شوند. یکی از این سندرم ها که ممکن است با سرطان لوزالمعده مشاهده شود شامل ترکیبی از ندول های حساس پوست (به دلیل التهاب بافت چربی زیر پوست)، مفاصل ملتهب (آرتریت) و افزایش تعداد نوعی از گلبول های سفید به نام ائوزینوفیل eosinophils است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا بارداری با وجود بیماری تیروئید خطرناک است؟

تومورهای نادر پانکراس

بیشتر سرطان های لوزالمعده در سلول های برون ریز رخ می دهند، که آنزیم های پانکراس را می سازند که به هضم کمک می کنند. آنهایی که در سلول های غدد درون ریز (سلول هایی که هورمون ها را می سازند) اتفاق می افتند، اغلب، اما نه همیشه، هورمون هایی ترشح می کنند که باعث بروز علائم می شوند. بیشتر این تومورهای “عصبی غدد درون ریز” می توانند منجر به کاهش وزن شوند.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

عوارض سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده به دلایل مختلفی می تواند منجر به بروز عوارض شود، از جمله فشار روی ساختارهای مجاور، کمبود مواد تولید شده توسط سلول های معمولی پانکراس، متابولیسم خود سرطان، یا گسترش (متاستاز) از تومور به سایر قسمت های بدن.

مشکلات احتمالی خاص ممکن است شامل موارد زیر باشند:

نارسایی پانکراس

سرطان های پانکراس اغلب در سلول هایی (سلول های برون ریز) که آنزیم های پانکراس را تولید می کنند، رخ می دهند. لوزالمعده به طور معمول روزانه حدود هشت فنجان از این آنزیم ها را تولید می کند که اسید معده را خنثی می کنند و به تجزیه چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها کمک می کنند. هنگامی که یک تومور این سلول ها را در بر می گیرد، حتی با یک رژیم غذایی معمولی، کمبود آنزیم ها می تواند منجر به سوء جذب، گرفتگی شکم و سوء تغذیه شود. نارسایی پانکراس در 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به سرطان پانکراس رخ می دهد و با جایگزینی آنزیم پانکراس درمان می شود.

انسداد مجرای صفراوی

انسداد مجرای مشترک صفراوی یک عارضه بسیار شایع سرطان پانکراس است و ممکن است در زمان تشخیص وجود داشته باشد. حتی زمانی که جراحی امکان پذیر نیست، می توان یک استنت را از طریق آندوسکوپی قرار داد، روشی که شامل وارد کردن لوله به داخل دهان و کشیدن آن به سمت پایین و داخل مجرای مشترک صفراوی است.

انسداد معده یا روده کوچک

انسداد ناشی از تومور در حال رشد ممکن است یا در ناحیه ای که محتویات معده به روده کوچک (خروجی معده) عبور می کنند یا در بخش اول روده کوچک (اثنی عشر) ایجاد شود. اگر این اتفاق رخ دهد، می توان یک استنت برای باز نگه داشتن این نواحی قرار داد، یا در عوض، برای بای پس انسداد می توان جراحی انجام داد.

دیابت

همانطور که در بالا ذکر شد، شروع ناگهانی و غیرمنتظره دیابت ممکن است خبر از وجود سرطان پانکراس دهد. مقاومت به انسولین یا دیابت حتی اگر در زمان تشخیص بیماری وجود نداشته باشند، حدود 85 درصد از افراد مبتلا به سرطان پانکراس در یک بازه زمانی دچار آنها می شوند.

کاشکسی Cachexia

کاشکسی سرطان، که تحت عنوان سندرم کاشکسی بی اشتهایی مرتبط با سرطان (CACS) نیز شناخته می شود، سندرمی است که شامل کاهش وزن، تحلیل رفتن عضلات و از دست دادن اشتها می باشد، گرچه احتمالاً حتی قبل از اتفاق افتادن هر گونه کاهش وزنی آغاز می شود. تصور می شود که در 80 درصد از افراد مبتلا به سرطان پانکراس در زمان تشخیص وجود داشته باشد.

کاشکسی ممکن است علت مستقیم مرگ در 20 درصد افراد مبتلا به سرطان باشد. با این حال، علاوه بر کاشکسی “طبیعی”، کمبود آنزیم های لوزالمعده می تواند منجر به سوء تغذیه و کاهش وزن بیشتر شود، و باعث شود این موضوع برای هر کسی که سرطان لوزالمعده در او تشخیص داده می شود، به یک مسئله حیاتی تبدیل شود.

لخته شدن خون

همانطور که اشاره شد، لخته های خون (ترومبوز عمقی ورید) که گاهی پاره می شوند و به ریه ها می روند (آمبولی ریوی) فقط یک عارضه سرطان پانکراس نیستند، بلکه می توانند اولین علامت آن باشند. آنها همچنین در هر نقطه بیماری بسیار شایع هستند. افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده نسبت به افراد مبتلا به انواع دیگر سرطان، بیشتر احتمال دارد که دچار خونریزی در نتیجه مصرف داروهای رقیق کننده خون شوند، بنابراین باید درمان به دقت تحت نظر باشد.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

درد

درد مربوط به سرطان لوزالمعده می تواند بسیار شدید باشد، اما گزینه های مختلفی برای کنترل درد سرطان وجود دارند. اغلب، تعدادی از روش های مختلف با هم ترکیب می شوند، مانند داروهای ضد درد، پرتو درمانی به شکم، و “بلوک سلیاک”، فرایندی که طی آن اعصاب منتهی به شکم که سیگنال های درد را به مغز منتقل می کنند مسدود می شوند. توصیه می شود که افراد مبتلا به سرطان پانکراس با یک متخصص درد یا مراقبت های تسکینی مشورت کنند تا مطمئن شوند که در صورت نیاز، داروهای مسکن بی خطر، کافی و به موقع دریافت می کنند.

علل ابتلا به سرطان پانکراس

دلایل دقیق سرطان لوزالمعده مشخص نیستند، اما عوامل خطر ممکن است شامل سن، جنسیت، نژاد، عوامل ژنتیکی مانند سابقه خانوادگی این بیماری و مسائل مربوط به سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، چاقی و حتی بیماری لثه باشند.

از آنجا که علائم سرطان لوزالمعده ممکن است تا زمانی که پیشرفت نکرده است ظاهر نشوند، مهم است آگاه باشید که این عوامل چگونه ممکن است روی خطر شما تأثیر بگذارند، بنابراین می توانید برای کاهش آن هر کاری که ممکن است را انجام دهید و با پزشک خود صحبت های آگاهانه ای داشته باشید.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

عوامل خطر شایع سرطان پانکراس

داشتن یک ریسک فاکتور برای سرطان پانکراس به این معنی نیست که شما به این بیماری مبتلا خواهید شد. این عوامل همیشه باعث ایجاد بیماری نمی شوند، بلکه در افرادی که به آن مبتلا می شوند، شایع تر است. به همین ترتیب، بسیاری از افرادی که به سرطان لوزالمعده مبتلا می شوند، هیچ فاکتور خطر آشکاری ندارند. به همین دلیل، هر چه عوامل خطر بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه در برخی از مراحل زندگی خود ممکن است با سرطان لوزالمعده مواجه شوید، بیشتر خواهد بود.

انجمن گوارش آمریکا توصیه می کند بیمارانی که در معرض خطر “بالا” هستند، از جمله افرادی که از اقوام درجه یک آنها سابقه بیماری و بیماری ها و جهش های ژنتیکی خاص دارند، از نظر سرطان پانکراس غربالگری شوند. غربالگری شامل آزمایش ژنتیک و مشاوره است و باید در افراد حداقل 50 سال یا 10 سال جوانتر از شروع خانوادگی انجام شود.

ریسک فاکتورها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

سن

خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده با بالا رفتن سن افزایش می یابد، گرچه تشخیص آن در سنین پایین امکان پذیر است. در حال حاضر، حدود 90 درصد افراد در زمان تشخیص بالای 55 سال سن دارند و میانگین سنی در هنگام تشخیص 71 سال است.

نژاد

سرطان لوزالمعده در سیاه پوستان شایع تر از سفید پوستان، آسیایی ها یا اسپانیایی ها است، اما باز هم ممکن است در هر فردی رخ دهد. افراد دارای نژاد یهودی اشکنازی، به احتمال زیاد به دلیل نرخ بالای جهش ژن BRCA2، در معرض خطر بیشتری هستند.

رابطه جنسی

سرطان پانکراس از نظر تاریخی در مردان بسیار شایع تر از زنان بوده است، اما این فاصله در حال کاهش است. این بیماری در حال حاضر فقط در مردان کمی شایع تر است.

دیابت

دیابت نوع 2 طولانی مدت یک ریسک فاکتور برای سرطان پانکراس است. دیابت ممکن است مدت کوتاهی قبل از تشخیص نیز رخ دهد، اغلب در افرادی که ریسک فاکتورهای ابتلا به دیابت را ندارند.

ارتباط بین شروع غیرمنتظره دیابت در افراد بالای 45 سال و سرطان لوزالمعده در یک مطالعه در سال 2018 به اندازه کافی قابل توجه بود که برخی از پزشکان اکنون غربالگری را در صورت بروز آن توصیه می کنند.

بیماری لثه و از دست دادن دندان

بیماری لثه، که در مرحله اول تحت عنوان ژنژیویت و در مرحله پیشرفته تحت عنوان پریودنتیت شناخته می شود، برای اولین بار در سال 2007 به عنوان یک ریسک فاکتور برای سرطان پانکراس شناخته شد.

یک بررسی در سال 2017 از مطالعات انجام شده تا به امروز نشان داد که افراد در صورت ابتلا به پریودنتیت 75 درصد ، و در صورت از دست دادن تمام دندان های خود (بی دندانی) 54 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هر آنچه درباره پری بیوتیک و پرو بیوتیک باید بدانید

دلیل آن به صورت قطعی مشخص نیست، اما تصور می شود که باکتری های خاصی که در دهان زندگی می کنند، آنزیمی تولید می کنند که باعث جهش در یک نوع ژن (جهش های ژن p53) می شود که می تواند منجر به سرطان پانکراس شود.

پانکراتیت مزمن

سابقه پانکراتیت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را، بویژه در افرادی که سیگار می کشند، افزایش دهد. پانکراتیت ارثی اغلب در دوران کودکی آغاز می شود و با خطر بسیار بالاتر این بیماری همراه است.

سایر بیماری ها

باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) یک عامل شناخته شده سرطان معده و همچنین بیماری زخم معده است. تصور می شود که ممکن است این باکتر خطر ابتلا به سرطان پانکراس را نیز افزایش دهد. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند عفونت های هپاتیت C، سنگ کیسه صفرا، جراحی کیسه صفرا و سیروز کبدی ممکن است با خطر بالاتر این بیماری مرتبط باشند.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سابقه فردی سرطان

افرادی که سابقه فردی چندین نوع مختلف سرطان را دارند، احتمال ابتلای آنها به سرطان پانکراس بیشتر است. محققین مطمئن نیستند که آیا این ارتباط با دیگر انواع سرطان ها نیز وجود دارد یا اینکه آیا این ارتباط به دلیل ریسک فاکتورهای شایع این سرطان ها (مانند سیگار کشیدن) وجود دارند.

گروه خونی

به نظر می رسد افراد دارای گروه های خونی A، B، و AB نسبت به افرادی که دارای گروه خونی O هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس باشند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

تصور می شود قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی به واسطه شغل باعث ایجاد سرطان پانکراس می شود و مواد شیمیایی که بیشترین نگرانی را دارند عبارتند از هیدروکربن های کلردار و هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHها). کارگرانی که در آنها افزایش خطر مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از خشکشویی و کارمندان زن آزمایشگاه.

ژنتیک

تقریباً 10 درصد از سرطان های لوزالمعده ارثی تلقی می شوند و یا به یک سابقه خانوادگی این بیماری یا یک سندرم ژنتیکی خاص مربوط می شوند.

سابقه خانوادگی

افرادی که سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. همچنین چیزی تحت عنوان سرطان لوزالمعده خانوادگی شناخته می شود. اگر دو یا چند نفر از بستگان درجه یک (والد، خواهر و برادر یا فرزند) یا سه یا چند نفر از اعضای درجه دو خانواده (خاله، عمه، عمه، دایی) به این بیماری مبتلا باشند، احتمال داده می شود که فرد به این بیماری مبتلا شود.

سندرم های ژنتیکی

سندرم های ژنتیکی مرتبط با سرطان لوزالمعده اغلب با جهش های ژنتیکی خاص مرتبط هستند. بسیاری از این جهش های ژنی، مانند جهش های ژن BRCA2، در ژن هایی هستند که تحت عنوان ژن های سرکوب گر تومور شناخته می شوند. این ژن ها پروتئین هایی را کد گذاری می کنند که DNA آسیب دیده را ترمیم می کنند و رشد سلول ها را محدود می کنند. سندرم های مرتبط با خطر بالاتر عبارتند از:

 • سندرم ارثی سرطان سینه و تخمدان
 • پانکراتیت ارثی
 • سندرم پوتز جگرز Peutz-Jeghers syndrome
 • سندرم لینچ Lynch syndrome (سرطان کولورکتال غیر پولیپ ارثی، HNPCC)
 • سندرم لی فراومنی Li-Fraumeni syndrome
 • سندرم فون هیپل لیندو von Hippel Lindau syndrome
 • پولیپ آدنوماتوز خانوادگی Familial adenomatous polyposis
 • سندرم ملانوم مول متعدد آتیپیک خانوادگی Familial atypical multiple mole melanoma (FAMMM)
 • آتاکسی تلانژکتازی Ataxia telangiectasia
 • سندرم نئوپلازی چندگانه غدد درون ریز نوع یکMultiple endocrine neoplasia type 1 syndrome (MEN1) (تومورهای نورواندوکرین neuroendocrine tumors)
 • نوروفیبروماتوز نوع 1 Neurofibromatosis type 1 (تومورهای نورواندوکرین)

ریسک فاکتورهای سبک زندگی

عوامل سبک زندگی می توانند نقش مهمی در ایجاد سرطان پانکراس داشته باشند و عبارتند از:

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را دو تا سه برابر افزایش می دهد و تصور می شود که مسئول حدود یک سوم این سرطان ها باشد.

بر خلاف سرطان ریه، که در آن خطر برای دوره زمانی طولانی پس از ترک سیگار ادامه می یابد (و هرگز به حالت عادی باز نمی گردد)، خطر ابتلا به سرطان پانکراس طی 5 تا 10 سال پس از ترک سیگار تقریباً به میزان عادی باز می گردد.

الکل

مصرف طولانی مدت الکل (سه نوشیدنی یا بیشتر در روز) با افزایش خطر ابتلا به سرطان پانکراس همراه است. این خطر به جای آنکه با خود الکل مرتبط باشد، ممکن است با افزایش خطر پانکراتیت در افرادی که مقادیر بیش از حد الکل را مصرف می کنند (بویژه زمانی که با سیگار ترکیب می شود) مرتبط باشد. به نظر نمی رسد مصرف متوسط ​​الکل خطر را افزایش دهد.

چاقی

اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان پانکراس را حدود 20 درصد افزایش می دهد.

رژیم غذایی

شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه رژیم غذایی پرچرب، و همچنین رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز یا فرآوری شده ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده همراه باشد، بخصوص زمانی که غذاها در دمای بالا پخته شوند. از سوی دیگر، غذاهای سرشار از اسید فولیک، مانند سبزیجات دارای برگ سبز، ممکن است اثر محافظتی داشته باشند.

یک تجزیه و تحلیل در سال 2017 از مطالعات انجام شده روی رژیم غذایی و سرطان پانکراس نشان داد که رژیم غذایی نوع غربی با 24 درصد احتمال بیشتر ابتلا به این بیماری همراه است. قهوه ممکن است احتمالاً خطر را نیز افزایش دهد

شیوه زندگی کم تحرک

یک سبک زندگی بی تحرک، مانند کار پشت میز، ممکن است خطر را افزایش دهد، اما در حال حاضر نامشخص است.

تشخیص سرطان پانکراس

تشخیص سرطان لوزالمعده بر چندین ابزار متکی است. سوابق پزشکی متمرکز روی علائم و ریسک فاکتورها، همراه با معاینه فیزیکی، نخستین گام است. تست های تصویربرداری، که ممکن است شامل سی تی اسکن تخصصی شکم، سونوگرافی آندوسکوپی،MRI  و یا ERCP باشند، می توانند تومور را مجسم کنند. آزمایش خون می تواند به شناسایی علل زردی کمک کند و نشانگرهای تومور را شناسایی کند. بسته به یافته های اولیه، ممکن است قبل از جراحی به بیوپسی نیاز باشد یا نباشد. پس از تشخیص، برای تعیین مناسب ترین درمان های بیماری، مرحله بندی انجام می شود.

با پزشک خود صحبت کنید و در صورت بروز علائم سرطان لوزالمعده برای ویزیت فوری در اسرع وقت قرار ملاقات بگذارید. بر اساس عوامل خطر شما ممکن است غربالگری توصیه شود.

انجمن گوارش آمریکا غربالگری را برای افرادی که در معرض خطر بالای سرطان لوزالمعده قرار دارند، از جمله افرادی که سابقه خانوادگی درجه یک و بیماری ها و جهش های ژنتیکی خاص را دارند، توصیه می کند. غربالگری شامل آزمایش و مشاوره ژنتیکی است و باید از سن 50 سالگی یا در سنی که 10 سال کمتر از سن اولیه شروع خانوادگی بیماری است شروع شود.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

تشخیص سرطان پانکراس

آزمایشات و تست ها

معاینه فیزیکی شما ممکن است نشانه هایی مطابق با سرطان لوزالمعده را نشان دهد، اما این تغییرات می توانند در برخی بیماری های دیگر نیز رخ دهند.

پوست و چشمان شما ممکن است شواهدی از زردی (تغییر رنگ مایل به زرد پوست و سفیدی چشم) را نشان دهند. معاینه شکمی شما ممکن است یک توده، بزرگ شدن کبد یا آسیت (جمع شدن مایع در شکم) را شناسایی کند.

پزشک شما همچنین ممکن است مشاهده کند که به نظر می رسد سوء تغذیه دارید یا به نظر می رسد وزن کم کرده اید.

ناهنجاری های آزمایش خون مختص سرطان پانکراس نیستند، اما گاهی اوقات در صورت ترکیب با آزمایش های تصویربرداری می توانند به تشخیص کمک کنند.

آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تست های عملکرد کبد، که گاهی اوقات ارتقاء داده می شوند.
 • شمارش کامل خون (CBC) ممکن است ترومبوسیتوز (تعداد بالای پلاکت ها) را نشان دهد.
 • آزمایش بیلی روبین ممکن است افزایش بیلی روبین کونژوگه و بیلی روبین کل را نشان دهد، که با انسداد ناشی از فشار تومور پانکراس به مجرای صفراوی مشترک مطابقت دارد.

قند خون می تواند با سرطان لوزالمعده افزایش یابد، که می تواند باعث ایجاد مقاومت به انسولین یا دیابت شود.

افرادی که یک مورد ناگهانی پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) را تجربه می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند. شروع ناگهانی پانکراتیت، افزایش آمیلاز سرم و لیپاز سرم را در تست های غربالگری نشان خواهد داد.

نشانگرهای تومور

نشانگرهای تومور پروتئین ها یا موادی هستند که توسط سلول های سرطانی ترشح می شوند که با آزمایش هایی مانند آزمایش خون یا بیوپسی قابل تشخیص هستند. آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA) تقریباً در نیمی از افرادی که در آنها سرطان پانکراس تشخیص داده می شود، افزایش می یابد. CEA همچنین در چندین نوع بیماری های دیگر نیز افزایش می یابد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  التهاب غدد لنفاوی

نشانگر دیگر، CA 19-9، می تواند در پیگیری دوره درمان سرطان لوزالمعده مفید باشد، اما همیشه با این نوع سرطان افزایش نمی یابد، و می تواند با شرایط دیگر نیز افزایش یابد.

آزمایشات خون تومور نورواندوکرین

تومورهای نورواندوکرین Neuroendocrine tumors، که نادر هستند، می توانند در چندین اندام مختلف بدن، از جمله پانکراس، ایجاد شوند. این تومورها سلول های غدد درون ریز را درگیر می کنند، و هورمون ها یا پروتئین های دیگری تولید می کنند که با آزمایش خون قابل تشخیص هستند.

تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری معمولاً روش اولیه تجسم توده پانکراس هستند.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سی تی اسکن

توموگرافی کامپیوتری (CT) که از اشعه ایکس برای ایجاد تصویر مقطعی از ناحیه ای از بدن استفاده می کند، اغلب پایه اصلی تشخیص است. برای ارزیابی سرطان لوزالمعده احتمالی، سی تی اسکن مارپیچ چند فازی یا سی تی اسکن پروتکل پانکراتیک اغلب توصیه می شود.

سی تی اسکن می تواند هم برای مشخص کردن ویژگی های تومور (تعیین اندازه و محل آن در لوزالمعده) و هم برای جستجوی هرگونه شواهدی مبنی بر گسترش به غدد لنفاوی یا مناطق دیگر کمک کننده باشد.

سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

در سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از داخل بدن استفاده می شود. یک سونوگرافی معمولی (از راه پوست) معمولاً برای ارزیابی سرطان احتمالی پانکراس استفاده نمی شود، زیرا گاز روده می تواند تجسم پانکراس را دشوار کند.

سونوگرافی آندوسکوپی می تواند یک فرایند ارزشمند برای تشخیص سرطان پانکراس باشد. طی این آزمایش تهاجمی، یک آندوسکوپ (لوله ای انعطاف پذیر با یک پروب اولتراسوند روی سر آن) از طریق دهان وارد می شود و به سمت پایین به داخل معده یا روده کوچک هدایت می شود تا بتوان تصاویری را از داخل بدن گرفت. این آزمایش به پزشکان اجازه می دهد تا نگاه بسیار خوبی به پانکراس داشته باشند.

این فرایند با تزریق یک آرامبخش و در حالت هشیارانه انجام می شود و معمولاً به خوبی قابل تحمل است. این آزمایش ممکن است برای ارزیابی اندازه و وسعت تومور از CT دقیق تر باشد، اما برای یافتن متاستازها (گسترش دور تومور) یا تعیین اینکه آیا تومور عروق خونی را درگیر کرده است یا خیر مفید نیست.

سی تی ممکن است در تعیین اینکه آیا سرطان به شریان مزانتریک فوقانی گسترش یافته است یا خیر، مؤثرتر از سونوگرافی آندوسکوپی باشد، که در انتخاب درمان مهم است.

کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP)

کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography یک آزمایش تهاجمی است که شامل آندوسکوپی به همراه اشعه ایکس به منظور تجسم مجاری صفراوی است. ERCP می تواند یک آزمایش حساس برای یافتن سرطان پانکراس باشد، اما برای ایجاد تمایز بین این بیماری و سایر مشکلات مانند پانکراتیت دقیق نیست.

ام آر آی

در تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از آهنرباها به جای اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از ساختارهای داخلی استفاده می شود. ام آر کلانژیوپانکراتوگرافی (MRCP) عمدتاً برای افرادی استفاده می شود که تشخیص آنها بر اساس مطالعات دیگر مشخص نیست، یا اگر فرد به رنگ کنتراست مورد استفاده برای CT حساسیت دارد.

اکترواسکن Octreoscan

در صورت وجود نگرانی در مورد تومور نورواندوکرین پانکراس، ممکن است آزمایشی به نام اکترواسکن یا سینتی گرافی گیرنده سوماتوستاتین (SRC) انجام شود.

قبل از اکترواسکن، یک ردیاب پروتئین رادیواکتیو به داخل ورید تزریق می شود. اگر تومور نورواندوکرین وجود داشته باشد، ردیاب به سلول های تومور متصل می شود. چند ساعت بعد، یک اسکن (سینتی گرافی) انجام می شود که تشعشعات منتشر شده را می گیرد. تومورهای نورواندوکرین در صورت وجود، روی تصویر روشن خواهند شد.

اسکن PET

اسکن PET، که اغلب با سی تی (PET/CT) ترکیب می شود، ممکن است گاهی انجام شود، اما اغلب برای تشخیص سرطان پانکراس استفاده نمی شود.

قبل از انجام این آزمایش، مقدار کمی قند رادیواکتیو به داخل رگ تزریق می شود. پس از اینکه قند زمان جذب شدن توسط سلول ها را داشت، اسکن انجام می شود. سلول های در حال رشد فعال، مانند سلول های سرطانی، برخلاف مناطقی از سلول های طبیعی یا بافت اسکار، روشن خواهند شد.

بیوپسی

بیوپسی (نمونه ای از بافت) معمولاً برای تأیید تشخیص سرطان پانکراس نیاز است. این آزمایش همچنین برای بررسی ویژگی های مولکولی تومور استفاده می شود. در موارد منتخب، جراحی را می توان بدون بیوپسی انجام داد.

بیوپسی با یک سوزن ظریف (فرایندی که در آن یک سوزن نازک از طریق پوست به داخل شکم و به داخل لوزالمعده هدایت می شود تا نمونه ای از بافت استخراج شود) اغلب با استفاده از سونوگرافی یا هدایت سی تی انجام می شود.

نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این نوع بیوپسی می تواند تومور را “منتشر” کند و در نتیجه باعث گسترش سرطان در امتداد خطی شود که سوزن وارد می شود. مشخص نیست که هر چند وقت یکبار گسترش رخ می دهد، اما طبق یک مطالعه در سال 2017، تعداد گزارش های موردی گسترش به دلیل آسپیراسیون با سوزن ظریف با هدایت سونوگرافی آندوسکوپی به سرعت در حال افزایش است.

به عنوان یک رویکرد جایگزین، ممکن است از یک فرایند تهاجمی تر- لاپاراسکوپی – برای نمونه برداری استفاده شود، بخصوص اگر تومور به طور بالقوه طی جراحی لاپاراسکوپی قابل برداشت باشد. طی لاپاراسکوپی، چندین برش کوچک در شکم ایجاد می شود و یک ابزار باریک برای نمونه برداری وارد می شود.

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

تشخیص های افتراقی

تعدادی از بیماری ها وجود دارند که ممکن است علائم سرطان لوزالمعده را تقلید کنند یا منجر به یافته های مشابه در آزمایش های خون و تصویربرداری شوند.

پزشکان قبل از تشخیص، موارد زیر را رد می کنند:

 • تنگی مجرای صفراوی یک باریک شدگی غیر طبیعی مجرای صفراوی است. این مشکل ممکن است ناشی از سنگ کیسه صفرا یا جراحی سنگ کیسه صفرا باشد، اما ممکن است در اثر سرطان پانکراس نیز ایجاد شود.
 • پانکراتیت حاد یا مزمن، التهاب لوزالمعده، می تواند باعث بروز علائم مشابهی شود اما باعث ایجاد توده نمی شود. بین 7 تا 14 درصد از افرادی که در آنها سرطان پانکراس تشخیص داده شده است، پانکراتیت حاد نیز دارند.
 • سنگ های مجاری صفراوی در مجرای صفراوی می توانند باعث بروز علائم زردی انسدادی شوند و اغلب در سونوگرافی دیده می شوند. با این حال، مانند تنگی مجرای صفراوی، ممکن است همراه با سرطان پانکراس نیز وجود داشته باشند.

 • کارسینوم آمپولاری
 • سرطان های کیسه صفرا می توانند بسیار شبیه به سرطان های پانکراس به نظر برسند و ممکن است با سی تی یا ام آر آی تفاوت بین آنها تشخیص داده شود.
 • سنگ کیسه صفرا (سنگ کیسه صفرا)
 • زخم معده یا اثنی عشر
 • آنوریسم آئورت شکمی
 • لنفوم پانکراس
 • لنفوم معده
 • سرطان کبد
 • سرطان مجرای صفراوی
سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس یا لوزالمعده

مرحله بندی سرطان پانکراس

تعیین مرحله سرطان لوزالمعده برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا سرطان را می توان با جراحی برداشت یا خیر، بسیار مهم است. مرحله بندی همچنین می تواند به تخمین پیش بینی بیماری کمک کند.

چندین سیستم مرحله بندی برای سرطان پانکراس استفاده می شوند. ساده ترین آنها سرطان را به عنوان قابل برداشتن، برداشتن مرزی یا غیرقابل برداشت تعریف می کند.

چه زمانی باید به یک متخصص داخلی مراجعه کرد

در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا، هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید. بسیاری از علائم سرطان لوزالمعده اولیه دلایل احتمالی دیگری نیز دارند، اما تشخیص چندین مورد از آنها نیز بسیار مهم است. علائم روشی است که بدن ما به ما می گوید مشکلی پیش آمده است. مهم است که توضیحی داشته باشید و اگر ندارید، دوباره بپرسید. اگر پاسخی دریافت نمی کنید، نظر دوم را در نظر بگیرید.

برخی از افراد به دلیل شهرت این بیماری، با وجود علائم احتمالی سرطان پانکراس، در مراجعه به پزشک تردید دارند. درست است که بسیاری از این سرطان ها زمانی که پیدا می شوند بسیار پیشرفته تر از آن هستند که با جراحی حذف شوند، اما هنوز گزینه های درمانی در دسترس هستند. علاوه بر این، تشخیص هر چه سریع تر این سرطان ها به افراد و پزشکان این امکان را می دهد تا از برخی از عوارض بیماری پیشگیری کنند و با انجام این کار، کیفیت زندگی را حتی در صورت وجود سرطان بهبود دهند.

0/5 (0 نظر)