تست اسپیرومتری یکی از آزمایش‌هایی است که برای ارزیابی عملکرد ریه‌ها و بررسی سطح سلامت آن انجام می‌شود. در آزمایش اسپیرومتری میزان هوای دم، بازدم و سرعت بازدم مورد بررسی قرار گرفته و براساس پارامترهای مشخصی که وجود دارد، سطح تنفس فرد آزمایش دهنده از طریق سه شاخص مشخص می‌شود. از اسپیرومتری می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی مثل آسم، تنگی نفس، بیماری انسداد ریه و سایر مشکلات تنفسی استفاده کرد.

همچنین بسیاری از افراد از آزمایش اسپیرومتری برای تعیین وضعیت ریه‌های خود به صورت دوره‌ای استفاده می‌کنند. این آزمایش می‌تواند باعث پیشگیری و درمان سریع بسیاری از بیماری‌هایی شود که اگر پیشگیری نشوند، هم خیلی سخت درمان شده و هم بسیار هزینه بر هستند. از این رو اگر قصد دارید با اسپیرومتری، چگونگی اسپیرومتری و این که کدام افراد باید آزمایش اسپیرومتری بدهند آشنا شوید، تا پایان با ما همراه باشید.

تست اسپیرومتری یا تست تنفسی

تست اسپیرومتری یا تست تنفسی

چه کسانی نیاز به تست اسپیرومتری دارند؟

همانطور که گفته شد آزمایش اسپیرومتری آزمایشی است که برای تشخیص بیماری‌های ریوی از آن استفاده می‌شود. این آزمایش جزو آزمایش‌هایی است که شاید بسیاری از افراد در طول زندگی‌شان حتی یک بار هم آن را انجام ندهند. از این رو سوالی که خیلی از کاربران از ما می‌پرسند این است آزمایش اسپیرومتری با چه اهدافی انجام می‌شود و آیا انجام آن لازم است یا خیر؟ به طور کلی آزمایش اسپیرومتری برای افراد زیر لازم و ضروری است:

 • افرادی که به صورت نامنظم نفس کشیده و سرفه مداوم می‌کنند.
 • افرادی که سن آن‌ها بالای ۳۵ سال بوده و به سیگار یا سایر مواد مخدر اعتیاد دارند.
 • افرادی که قصد انجام عمل جراحی داشته و لازم است با انجام آزمایش اسپیرومتری وضعیت پیش از جراحی خود را بررسی کنند.
 • افرادی که قصد مصرف داروهای باز کننده راههای تنفسی دارند باید آزمایش اسپیرومتری را بگذرانند.
 • افرادی که محل کار آن‌ها آلوده بوده و سال‌های پیاپی است که در این محل کار می‌کنند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی از مشکلات ریوی رنج می‌برند.
 • افرادی که بر اثر مصرف داروهای خاص احساس درد و ورم در ناحیه ریه و گلوی خود دارند.
 • ورزشکارانی که قصد انجام ورزش‌های حرفه‌ای داشته و لازم است تا از شرایط تنفسی خود مطلع باشند.
 • افرادی که در هنگام خواب خر و پف‌های شدید کرده و در خواب مشکل تنفس دارند.
 • افرادی که در زندگی عادی و روزمره دچار نفس تنگی شده و در بعضی مواقع به سختی نفس می‌کشند.
 • افرادی که قصد دارند از وضعیت سلامت اندام‌های تنفسی خود مطمئن شوند.
تست اسپیرومتری یا تست تنفسی

تست اسپیرومتری یا تست تنفسی

فرآیند انجام آزمایش تنفس اسپیرومتری

آزمایش اسپیرومتری آزمایشی است که فرآیند آن به سادگی طی شده و نتایج حاصل از آن نیز در مدت زمان کوتاه به فرد آزمایش دهنده ارسال می‌شود. فرآیند کلی آزمایش اسپیرومتری به این شکل است که پزشک متخصص از شما می‌خواهد در یک لوله مخصوص که به دستگاه اسپیرومتر متصل است به صورت عادی نفس کشیده تا دستگاه وضعیت تنفس شما را ثبت کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتباط بین دیابت و بیماری کلیه

فرایند نفس کشیدن در لوله این دستگاه برای سه بار تکرار شده و اگر نتایج حاصله به یکدیگر نزدیک بود، برای بررسی نهایی آماده می‌شود؛ اما اگر میزان تنفس شما و هوای بازدم در این سه نوبت تفاوت زیادی با یکدیگر داشت، بایستی در زمان دیگری این آزمایش را انجام دهید. اگر بخواهیم آزمایش اسپیرومتری را به صورت قدم به قدم به شما عزیزان توضیح دهیم می‌توان گفت:

۱- ابتدا وارد محیط آزمایشگاه شده و روی یک صندلی می‌نشینید.

۲- سپس پزشک متخصص با استفاده از یک گیره مخصوص مجرای بینی شما را می‌بندد تا تنفس شما تنها از دهان صورت بگیرد.

۳- سپس باید تمام مجرای خروجی دهان خود را به وسیله لوله اسپیرومتری پوشش داده و با بیشترین قدرت برای چند ثانیه در این لوله بازدم کنید.

۴- اگر نتایج حاصله برای بررسی نهایی مناسب بود، می‌توانید با اعلام پزشک از این دستگاه جدا شده و منتظر جواب نهایی آزمایش باشید. فرآیند آزمایش اسپیرومتری فرآیند کوتاهی است که تمام مراحل آن بین ۵ تا ۱۰ دقیقه قابل انجام است. همچنین شایان ذکر است تست اسپیرومتری محدودیت سنی نداشته و شما در هر سنی که هستید می توانید از آزمایش تنفس برای بررسی وضعیت تنفسی تان استفاده کنید.

نکات مهمی که قبل تست اسپیرومتری باید رعایت کنید

برای اینکه نتایج حاصل از آزمایش اسپیرومتری نتایج دقیق‌تر و درست‌تری باشد لازم است تا قبل از انجام این آزمایش یکسری نکات را رعایت کنید. ما در این قسمت به مهمترین نکاتی که لازم است قبل از آزمایش اسپیرومتری رعایت کنید اشاره کرده‌ایم.

 • حتما در هنگام آزمایش لباس راحت بپوشید تا هیچ مانعی برای نفس کشیدن و همچنین نفس عمیق کشیدن شما وجود نداشته باشد.
 • به یاد داشته باشید شب قبل از انجام آزمایش اسپیرومتری به میزان کافی بخوابید تا در هنگام آزمایش دچار کمبود خواب نباشید.
 • حداقل ۶ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید سیگار و دخانیات مصرف کنید؛ شایان ذکر است هرچقدر این زمان بیشتر باشد نتیجه آزمایش دقیق‌تر خواهد بود.
 • از خوردن غذاهای سنگین و داروهایی که روی تنفس شما تاثیر گذار هستند پیش از انجام تست اسپیرومتری خودداری کنید.
 • قبل از انجام آزمایش اسپیرومتری چند نفس عمیق بکشید تا فرآیند تنفس عادی بدن شما در بهترین حالت باشد.
 • پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک ساعت قبل از انجام آزمایش هیچ ورزش سنگینی انجام ندهید.
تست اسپیرومتری یا تست تنفسی

تست اسپیرومتری یا تست تنفسی

سخن پایانی در رابطه با تست تنفس اسپیرومتری

مشکلات تنفسی و و بیماری‌هایی که مربوط به فرآیند دم و بازدم است جزو گسترده‌ترین مشکلاتی است که افراد در جوامع امروزی دچار آن هستند. مصرف بی‌رویه دخانیاتی مثل سیگار، انجام کارهای روزمره در شهرهای آلوده، انجام فعالیت‌های شغلی در محیط‌هایی که کیفیت هوای مناسبی ندارند، مشکلات ژنتیکی و مادرزادی و مواردی از این است جزو دلایل اصلی ابتلا به بیماری‌های تنفسی می‌باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سیگار کشیدن در افراد دیابتی

تست اسپیرومتری به شما کمک می‌کند از وضعیت دم و بازدم دستگاه تنفسی بدن‌تان مطلع شده و با تفسیر نتایج حاصله، از وجود عوارض احتمالی پیشگیری کنید. امیدواریم مباحثی که در این مقاله به شما عزیزان گفته شد مورد استفاده‌تان قرار گرفته باشد. در صورتی که سوال، پیشنهاد و انتقادی راجع به این مطلب دارید، می‌توانید از بخش نظرات به اطلاع ما و سایر کاربران برسانید.

0/5 (0 نظر)